Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Fundacja Widzialni - Szkolenia Dostępne multimedia

2018.09.20 (1 dzień)

Dostępne multimedia

  • Poziom
    podstawowy
  • Miasto
    Warszawa
  • Wolne miejsca: 9

Harmonogram

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom podstawowej wiedzy z zakresu dostępności multimediów oraz praktycznych umiejętności tworzenia napisów dla niesłyszących do wideo zamieszczanych na You Tube. Pokażemy, jak w krótkim czasie i bez drogiego oprogramowania stworzyć napisy do filmów.

Dzień 1

9.00 - 10.00
Odbiorcy dostępnych multimediów i narzędzia ułatwiające komunikację
60 min
10.00 - 10.30
Podstawy prawne dostępności multimediów
Omówienie prawa polskiego i europejskiego. Standardy i wytyczne.
30 min
10.30 - 10.45
Przerwa
15 min
10.45 - 11.30
Dostępność multimediów wg WCAG 2.0
45 min
11.30 - 12.30
Charakterystyka usług dostępnościowych
Napisy dialogowe, napisy rozszerzone, napisy dla niesłyszących, napisy na żywo, tłumaczenie na język migowy, transkrypcja, audiodeskrypcja, audiotekst, udźwiękowienie napisów.
60 min
12.30 - 12.45
Przerwa
15 min
12.45 - 14.00
Napisy dla niesłyszących
Omówienie zasad tworzenia napisów oraz ćwiczenia z tworzenia napisów do wybranych typów multimediów z wykorzystaniem YouTube.
75 min
14.00 - 14.30
Dyskusja
Porady i odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.
30 min

Dla kogo jest to szkolenie?

  • twórcy multimediów

  • wszystkie osoby zaangażowane w redagowanie i publikację treści w Internecie

  • redaktorzy stron www

Prowadzący

Monika Szczygielska

Monika Szczygielska

Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Widzialni

Doradca ds. dostępności m.in. w sprawie dyrektywy o dostępności publicznych stron www. Współpracuje z administracją i ngo. Specjalizuje się w dostępności multimediów. Wdrażała pierwsze dostępne w Polsce www: osoby publicznej, portal informacyjny. Odpowiadała za udostępnienie multimediów w instytucjach kultury, koordynowała tłumaczenia migowe na stronie Prezydenta RP. Od 2013 r. dostarcza napisy na żywo podczas konferencji i dla telewizji. Pomysłodawca projektu Dostępni.eu. Współpracuje z Fundacją Kultury Bez Barier. Uczestniczy w pracach Komitetu Monitorującego POPC, Grupy ds. Dostępności SPRUC. Autor artykułów i prelegent, organizator konferencji bez barier. Autor poradników "Dostępne multimedia", "Dostępne wydarzenia w praktyce".

Przekonaj pracodawcę

Dlaczego warto?

Dostępność to nie tylko wymóg przewidziany przepisami prawa, dostępność to korzyści dla twojej firmy. Polska obecnie jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej - 9 mln osób pow. 60 roku życia, a 12% naszego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością. Łącznie 20 mln osób w Polsce jest narażonych na wykluczenie cyfrowe. Dostępna strona, dostępny dokument, czy dostępna treść to szansa na dotarcie do znacznie większego grona potencjalnych klientów.

Pobierz PDF jak przekonać pracodawcę