Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Fundacja Widzialni - Szkolenia Aria na dostępnych stronach www

2018.08.02 (1 dzień)

Aria na dostępnych stronach www

 • Poziom
  średni
 • Miasto
  Warszawa
 • Wolne miejsca: 7

Harmonogram

Szkolenie kierowane jest do webmasterów oraz webdeveloperów. Stanowi odpowiedź na pytanie, jak w dostępny sposób stosować ARIA na stronach internetowych. Wyjaśnimy czym są atrybuty ARIA i jak prawidłowo wykorzystywać je na stronach internetowych.

Wymagania:

 • Znajomość: HTML, CSS, JavaScript.
 • Opcjonalnie: jQuery, Bootstrap

Dzień 1

9.00 - 10.00
Grupy użytkowników narażone na wykluczenie cyfrowe
Wskazanie i omówienie grup użytkowników narażonych na wykluczenie cyfrowe: osoby niewidome i niedowidzące, głuche i głuchonieme, niepełnosprawne intelektualnie, niepełnosprawne ruchowo, starsze, korzystające z urządzeń mobilnych. Prezentacja działania czytników ekranu.
60 min
10.00 - 10.30
Krótko o WCAG
Omówienie standardu: zasady, kryteria sukcesu, poziomy.
30 min
10.30 - 10.45
Przerwa
15 min
10.45 - 12.00
WAI-ARIA. Czym jest i jak stosować cz. I?
Podstawowe zasady stosowania ARIA. Omówienie roli (role), właściwości (properties) i stanów (states)
75 min
12.00 - 12.30
WAI-ARIA. Czym jest i jak stosować cz. II?
Najczęstsze zastosowania ról, właściwości i stanów.
30 min
12.30 - 12.45
Przerwa
15 min
12.45 - 14.00
Role i właściwości w praktyce
Praktyczne przykłady wykorzystania takich elementów jak: landmarks, ukrywanie treści, komunikaty i ostrzeżenia, formularze i komunikaty, live regions, okienka dialogowe, zakładki, suwaki, menu.
75 min
14.00 - 14.30
Dyskusja
Porady i odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.
30 min

Dla kogo jest to szkolenie?

 • kierownicy i pracownicy działów IT

 • programiści, web developerzy, frontend developerzy

Prowadzący

Przemysław Marcinkowski

Przemysław Marcinkowski

Specjalista ds. dostępności

Od 2002 roku zajmuje się projektowaniem i programowaniem aplikacji internetowych. Członek Zarządu Fundacji Widzialni, w której jako ekspert ds. dostępności przeprowadza audyty stron internetowych w oparciu o standard WCAG 2.0. Jest również trenerem i twórcą programu szkoleń organizowanych przez Fundację. Współautor publikacji "Podręcznik dobrych praktyk WCAG” oraz „Raportu Dostępności” oceniającego stan stron internetowych administracji publicznej. Współtwórca metodologii badania stron internetowych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz na Uniwersytecie Śląskim.

Przekonaj pracodawcę

Dlaczego warto?

Dostępność to nie tylko wymóg przewidziany przepisami prawa, dostępność to korzyści dla twojej firmy. Polska obecnie jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej - 9 mln osób pow. 60 roku życia, a 12% naszego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością. Łącznie 20 mln osób w Polsce jest narażonych na wykluczenie cyfrowe. Dostępna strona, dostępny dokument, czy dostępna treść to szansa na dotarcie do znacznie większego grona potencjalnych klientów.

Pobierz PDF jak przekonać pracodawcę