Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Fundacja Widzialni - Szkolenia Redagowanie treści dostępnej strony www

2018.09.05 (1 dzień)

Redagowanie treści dostępnej strony www

 • Poziom
  podstawowy
 • Miasto
  Warszawa
 • Wolne miejsca: 6

Harmonogram

Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom niezbędnej wiedzy dotyczącej publikacji dostępnych treści na stronie internetowej dla każdej grupy odbiorców narażonej na wykluczenie cyfrowe. Wykorzystamy do tego demo prostego systemu CMS, w którym zaimplementowane są najpopularniejsze edytory tekstowe WYSIWIG.

Dzień 1

9.00 - 10.00
Grupy użytkowników narażone na wykluczenie cyfrowe
Wskazanie i omówienie grup użytkowników narażonych na wykluczenie cyfrowe: osoby niewidome i niedowidzące, głuche i głuchonieme, niepełnosprawne intelektualnie, niepełnosprawne ruchowo, starsze, korzystające z urządzeń mobilnych. Prezentacja działania czytników ekranu.
60 min
10.00 - 10.30
Prawo o dostępności
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności i inne akty.
30 min
10.30 - 10.45
Przerwa
15 min
10.45 - 11.15
Krótko o WCAG
Omówienie standardu: zasady, kryteria sukcesu, poziomy.
30 min
11.15 - 13.00
Zasady tworzenia dostępnych treści cz. I
Zasady tworzenia i stosowania: nagłówków; list; odnośników; opisów dla grafik, wykresów, map, infografik; formularzy, multimediów, cytatów, zmian języka oraz kontrastu. Kilka słów o dokumentach tekstowych i PDF.
105 min
13.00 - 13.15
Przerwa
15 min
13.15 - 14.00
Przydatne narzędzia
Omówienie narzędzi przydatnych podczas pracy nad stroną internetową: czytniki, walidatory i inne.
45 min
14.00 - 14.30
Dyskusja
Porady i odpowiedzi na pytania uczestników szkolenia.
30 min

Dla kogo jest to szkolenie?

 • wszystkie osoby zaangażowane w redagowanie i publikację treści w Internecie

 • nauczyciele i wykładowcy

 • redaktorzy stron www

 • programiści, web developerzy, frontend developerzy

Prowadzący

Przemysław Marcinkowski

Przemysław Marcinkowski

Specjalista ds. dostępności

Od 2002 roku zajmuje się projektowaniem i programowaniem aplikacji internetowych. Członek Zarządu Fundacji Widzialni, w której jako ekspert ds. dostępności przeprowadza audyty stron internetowych w oparciu o standard WCAG 2.0. Jest również trenerem i twórcą programu szkoleń organizowanych przez Fundację. Współautor publikacji "Podręcznik dobrych praktyk WCAG” oraz „Raportu Dostępności” oceniającego stan stron internetowych administracji publicznej. Współtwórca metodologii badania stron internetowych pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Wykładowca w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz na Uniwersytecie Śląskim.

Przekonaj pracodawcę

Dlaczego warto?

Dostępność to nie tylko wymóg przewidziany przepisami prawa, dostępność to korzyści dla twojej firmy. Polska obecnie jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej - 9 mln osób pow. 60 roku życia, a 12% naszego społeczeństwa to osoby z niepełnosprawnością. Łącznie 20 mln osób w Polsce jest narażonych na wykluczenie cyfrowe. Dostępna strona, dostępny dokument, czy dostępna treść to szansa na dotarcie do znacznie większego grona potencjalnych klientów.

Pobierz PDF jak przekonać pracodawcę